Grzegorz Wijas

Nigdy nie wiem co będę robił jutro. To bardzo dynamiczny obszar, który wymaga czujności oraz szybkiej reakcji.

Grzegorz Wijas
Inżynier Automatyk
Grodzisk Mazowiecki, PL

Jesteśmy trochę jak firma w firmie, bo odpowiadamy również za serwisy zewnętrzne, logistykę oraz planowanie zadań.

W mojej pracy nie ma dróg na skróty, bo na szali stoi bezpieczeństwo pracowników.

Przedstaw się (imię, jaki dział, jak długo w firmie)

Nazywam się Grzegorz Wijas i pracuję dla Danfossa od 4 lat na stanowisku inżyniera Automatyka w dziale utrzymania ruchu

Czym się zajmuje Twój dział i jaką pełnisz rolę w tym zespole?

Dział utrzymania ruchu zajmuje się wieloma aktywnościami dąrzącymi do zapewnienia ciągłości pracy maszyn, urządzeń i systemów produkcyjnych tj: Sprawnym usuwaniem awarii, planowaniem i wykonywaniem konserwacji i przeglądów prewencyjnych, optymalizacją procesów produkcyjnych, Poprawą bezpieczeństwa i ergonomi pracy operatorów, usprawnieniami i modernizacją maszyn Zarządzaniem zapasami niezbędnych części zamiennych.

Stanowisko Inżyniera Automatyka w dziale utrzymania ruchu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nieprzerwanej i efektywnej pracy lini produkcyjnych oraz innych systemów automatycznych. Odpowiadam za diagnozowanie i naprawę usterek w systemach sterowania oraz za planowanie prewencyjnych przeglądów na podległych obszarach produkcji. Moje zadania obejmują również optymalizację procesów produkcyjnych, implementację nowych rozwiązań technologicznych oraz wszelakie modernizacje.

Jestem również wsparciem technicznym dla operatorów, technologów, techników i inżynierów odpowiedzialnych za nowe uruchomienia.  

W ramach pracy w strukturze firmy Danfoss, czy to Twoje pierwsze stanowisko, czy przeszłaś jakąś drogę, by znaleźć się w tym miejscu?

Jest to moje pierwsze stanowisko w strukturze Danfoss, wczęśniej doświadczenie zbierałem w innych organizacjach.

Jak wygląda struktura tego działu?

Na czele naszego działu stoi Menager, do którego raportuje 5 inżynierów automatyków oraz  2 kierowników utrzymania ruchu, natomiast każdy kierownik ma pod sobą około 20 techników. Jesteśmy podzieleni na 2 hale produkcyjne ale nadal dzielimy się wiedzą i wspieramy jako jeden duży zespół.

Powiedz jak działania Twojego zespołu przekładają się na funkcjonowanie firmy Danfoss? (wskaż obszar biznesu, który dostarczasz i na które zespoły ma to wpływ, element większej całości, najważniejsze cele zespołu)

Działania działu UR mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszej organizacji, ponieważ zapewniają ciągłość pracy maszyn i urządzeń, minimalizując przestoje i awarie. Regularne konserwacje i naprawy pozwalają na utrzymanie wysokiej wydajności produkcji, co przekłada się na terminowość realizacji zamówień oraz zadowolenie klientów. Ponadto efektywne utrzymanie ruchu pomaga w optymalizacji kosztów operacyjnych,  po przez zapobieganie kosztownym awariom i przedłużenie żywotności sprzętu. W rezultacie poprawiamy rentowność produkcji oraz konkurencyjność na rynku.

Jak pracuje się w Twoim zespole? Jakie są projekty, zadania?

Praca w dziale utrzymania ruchu jest dynamiczna i wymagająca. Musimy zawsze być gotowi do szybkiego reagowania na awarie, często pracując pod presją czasu, aby minimalizować przestoje produkcyjne. Wymaga to szerokiej wiedzy technicznej, oraz umiejętności praktycznych, a także współpracy z innymi działami jak produkcja czy MT. Zdarzają się również spokojne dni kiedy można wykonywać pracę biurową, ale tak naprawdę nigdy nie wiem co będe robił jutro. Mamy również wiele projektów dotyczących modernizacji maszyn i procesów, co ma za zadanie podniesienie niezawodności parku maszynowego i przyspieszenia procesów. Skupiamy się równie mocno na zmniejszeniu ilości produkowanych odpadów, modernizując maszyny tak aby proces był maksymalnie wydajny i stabilny.

Czym wasz zespół wyróżnia się na tle innych?

Nasz zespół na tle innych wyróżnia się przede wszystkim specjalistyczną wiedzą techniczną, ale również umiejętnościami pracy pod presją czasu. Zawsze jesteśmy wsparciem dla innych działów wiec posiadamy również duże umiejętności koordynacyjne i komunikacyjne. Jesteśmy trochę jak firma w firmie, bo jesteśmy odpowiedzialni również za serwisy zewnętrzne, logistyke i zasoby części zamiennych oraz planowanie zadań.

Jakie są największe wyzwania pracy w tym obszarze?

Największe wyzwania w pracy Automatyka obejmują konieczność nieustannego śledzenia postępu technologicznego i aktualizowania swojej wiedzy, aby nadążyć za szybko rozwijającą się technologią. Codziennych wyzwań nie ułatwia szeroka gama sprzętu jakim dysponujemy, musimy umieć wile języków programowania innych dla każdej z  marek robotów przemysłowych czy różnych typów sterowników. Mamy również dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo maszyn i urządzeń, co wymaga rygorystycznego przestrzegania norm oraz standardów, nie możemy pozwolić sobie na jaką kolwiek drogę na skróty jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych współpracowników. Pracujemy na naprawde drogim sprzęcie i będąc po presją czasu źle postawiony przecinek w programie robota może spowodować koszty stek tysiecy złotych i miesięczne przestoje dlatego ważne jest aby umieć sobie z tym radzić.

KONTAKT

Siedziba Danfoss Poland

Grodzisk Mazowiecki

Danfoss Poland
ul. Chrzanowska 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. +48 22 755 07 00
rekrutacja@danfoss.com